Найважливішою складовою будь-якої будівлі чи споруди є фундамент. В розмові із спеціалістами з сайту, що спеціалізується на будівництві будинків
http://dom-stroy.kiev.ua/fundamentnye-raboty/ виділили декілька основних моментів на які слід звернути увагу при виборі якісного фундаменту, адже саме він бере на себе навантаження від корпусу будинку і даху і рівномірно розподіляє їх по основі. Перешкоджає проникненню води в підвальні приміщення і гасить коливання грунту. Не дозволяє дому деформуватися під впливом кліматичних чинників і особливостей грунту.
Від того, наскільки правильно буде закладений фундамент, залежить термін експлуатації всього будинку, ефективна робота комунікаційних споруд, міцність стін і багато іншого. Простіше і економічно вигідніше закласти фундамент один раз, але коректно і відповідно до правил, що згодом неодноразово його ремонтувати або усувати помилки будівництва.
Існує кілька основних видів підстав і різні варіації їх комбінування.
Фундаменти розрізняються за такими параметрами:
- ступеня заглибленості в грунт;
- матеріалу;
- способу зведення;
- типу конструкції;
- чи буде він під усім будинком або тільки під несучими елементами.
Види робіт
Перед власне будівництвом фундаменту необхідно провести деякі підготовчі роботи:
- визначити склад грунту;
- розрахувати навантаження на основу і розробити схему: який тип фундаменту підходить, ширина і глибина закладки;
- спланувати ділянку землі під роботи і визначити земляні роботи: провести розмітку, вирити траншеї, викласти піщану подушку;
- встановити опалубку, якщо буде потрібно;
- зробити армування, також в разі потреби.
Види матеріалів
Для зведення фундаменту, незалежно від того, який його вид ви виберете, буде потрібно наступні інструменти і матеріали:
- ребриста арматура з діаметром 10-20 мм і дріт для її зв’язування;
- пісок, цемент, щебінь;
- ліс, який використовується для опалубки;
- совкова лопата, граблі, вирівнює рейка;
- інструменти: вимірювальні, ударні, ріжучі, для роботи з арматурою.
Стрічковий фундамент
Стрічковий фундамент – це своєрідні підземні стіни, які повинні витримувати навантаження від несучих конструкцій будівлі. Цей тип фундаменту використовується для зведення як важких, так і легких будівель із стінами з різних матеріалів, з підвалом і без нього. Якщо стрічковий фундамент спирається на фундаментальну плиту, то навантаження від стін і перекриттів рівномірно розподіляється по всій площі грунту. Це скорочує земляні роботи.
Стрічкові фундаменти поділяються на два види:
Монолітний. При його пристрої на дні котловану споруджується опалубка, між стінами якої заливається бетон.
Збірний. Споруджується з ж / б блоків.
Стрічковий монолітний фундамент має такі переваги:
простота виконання робіт;
використання для стін з будь-якого матеріалу (висока несуча здатність);
можливість використання фундаменту в якості стін для підвалу.
недоліки:
великий обсяг земельних робіт;
використання спецтехніки (кран, бетономішалка і ін.);
трудомісткість;
необхідність влаштування опалубки.
Незважаючи на недоліки, стрічкові фундаменти популярні при будівництві недорогих будинків.
Плитковий фундамент
Ці фундаменти зводяться під всім будовою. Плитний фундамент – це суцільна плита або зроблена у вигляді решітки, яка споруджується з монолітного залізобетону або збірних ж / б балок Стики між конструкціями жорстко закладаються. Щоб вирівняти грунт під укладку плити, на піщану подушку заливається шар бетону малої міцності. При використанні плитного фундаменту навантаження рівномірно розподіляється по всій площі, при цьому вирівнюються переміщення грунту, як по вертикалі, так і по горизонталі. Застосовується на слабких грунтах (рухливих, пливунах, просадних).
При зведенні плитного фундаменту необхідна велика кількість бетону, тому має сенс використовувати такий фундамент для будівель з невеликою площею підстави, а також де не потрібно зведення високого цоколя. Плита може служити підставою для підлоги.
Переваги плитного фундаменту: простота зведення, можливість використання для слабких грунтів, майже виключається ймовірність утворення тріщин і деформацій стін і перекриттів, використання в якості статі. Мінус – велика витрата бетону, що підвищує вартість підстави.
Стовпчастий фундамент
Популярний варіант при бюджетному будівництві – стовпчастий фундамент. Його використовують для рухливих грунтів з великою глибиною промерзання. Застосування цього фундаменту обмежено в грунтах, що мають низьку несучу здатність. Для виключення горизонтального переміщення при зведенні фундаментів з використанням стовпів необхідно монтувати ростверк із залізобетону.
Найбільше фундамент зі стовпів підходить для дерев’яних, щитових і каркасних будинків. Якщо порівнювати з стрічковим, то зведення стовпчастого фундаменту обходиться в два рази дешевше. Недолік даного підстави – труднощі зі зведенням цоколя. В цьому випадку необхідно заповнення межстолбового простору. Це вимагає великих трудовитрат. Стовпи встановлюються в місцях основних навантажень. Між ними відстань варіюється від 1,2 до 2,5 метрів, по верху виконується обв’язка з балок. Якщо відстань між найближчими стовпами перевищує 2,5 метра, то укладаються рандбалки з металу або залізобетону.
Гідність стовпчастих фундаментів – економічність і невеликі трудовитрати. Недоліки: нестійкість в грунтах з горизонтальною рухливістю, обмеженість використання на слабких грунтах при зведенні важких будівель, труднощі зі зведенням цоколя.
Свайний фундамент
Свайний фундамент застосовується на слабких грунтах і відноситься до столбчатим фундаментів. Він складається з окремих паль, з’єднаних бетонними або ж / б балками, званими ростверком. Застосовуються палі при зведенні потужних будівель. При будівництві заміських будинків палі з дерева або залізобетону невеликої довжини використовуються, якщо не підходить інший тип фундаменту.
За матеріалом виготовлення палі можуть бути:
дерев’яні, оброблені спеціальним складом;
із залізобетону;
металеві;
комбіновані.
Переваги пальового фундаменту: невеликі обсяги земельних робіт, мала витрата матеріалу. Недоліком є складність виконання робіт, залучення спецтехніки.
Який фундамент вибрати: на що звернути увагу при виборі
У сучасному будівництві застосовуються нові технології, в яких вибору фундаменту приділяється велика увага. Одним з важливих моментів, на які потрібно звернути увагу при виборі підстави, є передбачуваний термін експлуатації будівлі. У кожного фундаменту є свій термін служби. Найбільш довгострокові стрічкові фундаменти. Найкоротший термін служби у дерев’яних стовпів.
Вибір типу фундаменту залежить від наступних факторів:
Геологічних властивостей ґрунту. Замовляється геодезичне дослідження грунту, яке показує товщину грунту, глибину залягання ґрунтових вод, глибину промерзання. Грунт досліджується також на пучинистість і просідання.
Навантаження від ваги будівлі, що складається з ваги всіх конструкцій, людей і меблів. Чим більше площа фундаменту, тим менше навантаження. Слід знайти оптимальне співвідношення площі і потужності фундаменту.
Глибини підстави фундаменту.
Навантаження на грунт від сусідніх будівель.
Від правильного вибору типу фундаменту залежить подальша експлуатація і термін служби будинку. Важливим фактором надійності підстави є зведення фундаменту згідно з технологією. Цим повинні займатися фахівці.