В Україні планують збільшити шрафи за викинуті недопалки та сміття. Тепер за шкоду довкіллю українцю доведеться заплатити близько 2,5 тис грн.
Депутати сподіваються, що закон після всіх доопрацювань буде ухвалений восени.
Про це повідомляє ТСН, інформує Твоя Україна.
Синтетичні волокна, сотні різних хімікатів і пластик – це компоненти, із якого складається звичайний сигаретний недопалок. І за підрахунками BBC, щорічно більше, ніж чотири трильйони недопалків, потрапляють не в смітник, а прямо в природу.
Так, зазначається, що у новому законопроєкті за викинуте з вікна автівки сміття або, наприклад, недопалок доведеться заплатити від 1700 до 2550 тисячі гривень штрафу.
Схожі штрафи діють у іноземних країнах. От, наприклад, за викинуте дрібне сміття у Австрії та Британії покарання – трохи більше 2,7 тисячі гривень, а от у суворому Сингапурі – майже 20 тисяч.
Збільшаться штрафи і за псування сільськогосподарських земель – від 4250 до 8500 гривень.
За словами ініціатора законопроєкту, Олега Бондаренка, штрафи за викидання сміття в Україні були запроваджені і раніше, але їхні суми були маленькими.
“Це стосується взагалі всього сміття, яке може викидатися з автомобілів, з вікна автобусів маршрутних таксі, тролейбусів, трамваїв, іншого транспорту. Дійсно цей штраф був запроваджений раніше. Та його розміром – порушників не налякати. За сміття викинуте з потягу – до 170 гривень, а з транспорту або судна – платіть 17 гривень! Нове покарання, що пропонують у законопроекті більше – від 1700 до 2550 гривень”, – зазначає ініціатор законопроєкту.
Накладати ці штрафи будуть правоохоронні органи, перш за все Національна поліція.
Як зазначає Анатолій Куцевол, директор ВО “Платформа Громадянських Ініціатив”, щоразу, коли люди викидають недопалок повз сміттєвий бак, мають пам’ятати, що вони шкодять рослинам.
“Дослідження університету Англії Раскін (Велика Британія) показують, що через присутність у ґрунті недопалків схожість трави зменшується на 10 %, а довжина коріння на 13 %. Особливо гостро ця проблема відчувається у міських парках. Багато курців за звичкою кидають недопалки на землю, бо сприймають їх як вироби з органічних речовин. За 15 років фільтр розпадається на мікропластик та мікроволокна, які ще довгий час шкодять довкіллю“, – розповідає Анатолій Куцевол.
Екологи кажуть, цей законопроєкт потрібно прийняти якомога швидше. Головною ж його перевагою називають не збільшення штрафів, а введення 5-ступеневої системи по роботі зі сміттям, яка діє у Європейському Союзі.
Нагадаємо, в Україні Верховна Рада посилила покарання для паліїв сухої трави та за знищення лісів. Відтепер за знищення лісів, випалювання стерні та сухої трави максимальний штраф збільшено у 18 разів: до понад шести тисяч гривень для громадян і для посадовців до 17 тисяч гривень. А в деяких випадках передбачене кримінальне покарання – позбавлення волі до 5 років.