В Україні стануть обов’язковими накопичувальні пенсії: переваги та недоліки

Україна поетапно переходить до системи добровільних внесків. Для цього у 2021 хочуть зробити накопичувальні пенсії обов’язковими. Українці обиратимуть недержавні пенсійні фонди і там відкриватимуть індивідуальний рахунок.

Українці зможуть відкладати на власну пенсію, а не платити за чужу. Відповідний законопроєкт розглянуть у Верховній Раді. Твоя Україна розбирався в перевагах та недоліках.

Які обов’язкові внески робитимуть українці

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №2683 “Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення”, який передбачає обов’язкові відрахування на рахунок своєї майбутньої “другої” пенсії.

У проєкті закону йдеться про те, що працівники повинні будуть сплачувати як мінімум 1% від доходу на свій накопичувальний рахунок.

“Роботодавці сплачуватимуть 2% від розміру заробітної плати працівників, а учасники системи (працюючі особи) сплачуватимуть внески у розмірі 1 відсотку від заробітної плати (доходу). За бажанням працівника, розмір його самостійних внесків може бути збільшено. Роботодавець зобов’язаний пропорційно доповнювати внески працівника власними внесками в розмірі до 5% від суми заробітної плати такого працівника”, – вказують у пояснювальній записці до законопроєкту.

Натомість прем’єр Шмигаль запевняє, що накопичувальна система не передбачає жодних додаткових виплат з боку населення. “Обговорюється наступний варіант: 2% від нинішнього ЄСВ виділяємо в накопичення, не збільшуючи навантаження ні для фірми, ні для людини; ще 2% беремо по ПДФО”, – розповів Денис Шмигаль.

ЄСВ – це єдиний соціальний внесок. Тобто саме та частка податків, яка йде на пенсії. У 2020 році його розмір – 22% від зарплати або щонайменше 918 гривень 6 копійок.

ПДФО – податок на доходи фізичних осіб. Це загальнодержавний податок, що стягується з доходів. Частка ПДФО коливається від 5% до 18% у залежності від видів доходу.

Поки що слова прем’єра лиш обіцянка, не закріплена у документах. Можливо, до законопроєкту №2683 таки внесуть зміни і буде так, як анонсував Шмигаль. Але в тому вигляді, в якому законопроєкт зареєстрували, українцям доведеться платити хоча б 1% від зарплати.

Зауважимо, що сплата ЄСВ у розмірі 1039 гривень поки залишається.

Як законопроєкт змінить отримання пенсії для майбутніх пенсіонерів

В Україні вже діє накопичувальна система пенсій, але на добровільних засадах. Цей законопроєкт зробить її обов’язковою. Денис Шмигаль зазначив, що коли людина досягне пенсійного віку, то в неї буде 3 варіанти отримання своїх пенсійних накопичень:

  • одноразова виплата 100% накопичень;
  • прискорені виплати: розбиття суми на щомісячні платежі протягом 5-10 років;
  • довічне утримання. Це фіксовані щомісячні виплати.

Накопичувальну пенсію можна успадкувати.

За словами Шмигаля, 4% збір дозволить за нинішніх цін накопичити до виходу на пенсію 1 мільйон гривень. Втім, журналісти 24 каналу підрахували, що ця сума перебільшена у декілька разів. І за теперішньої середньої зарплати такі накопичення прийдеться робити 182 роки. Натомість за 35 років вдасться накопичити хіба близько 190 тисяч гривень.

Плюси накопичувальних пенсій

Сам аргумент, що така система діє в США, Великобританії, Німеччині та інших високорозвинених державах свідчить про її ефективність. Ось ще кілька переваг:

  • Українці стануть менш залежними від держави, яка здійснює та регулює пенсійні виплати.
  • Накопичення будуть індивідуальними і залежатимуть від людини, а не компанії чи держави.
  • Розмір майбутньої пенсії можна легше контролювати та йти до бажаної цілі. Наразі абсолютна більшість пенсіонерів отримують пенсію близьку до мінімальної. Критерії для диференціації розміру пенсії стануть більш справедливими.
  • Пенсію можна успадкувати, якщо людина застрахована.
  • Система стає більш ефективною, адже на поле вступають недержавні компанії.
  • Накопичені гроші можна інвестувати різним чином: акції, цінні папери, золото, депозити, нерухомість тощо. Це завадить знеціненню пенсії на виході, оскільки, по-перше, українська валюта нестабільна, а по-друге, інфляція доволі висока. Інвестиціями займається фонд, який ви вибираєте.

Мінуси накопичувальних пенсій

В українських умовах накопичувальна пенсійна система має низку ризиків та недоліків. Одним із ризиків є тиск на держбюджет, адже надходження до Пенсійного фонду зменшаться. Держава і зараз дофінансовує мільярди гривень у Пенсійний фонд, тому що внесків ЄСВ не вистачає. Найближчими роками кількість пенсіонерів більшатиме, а з новою системою кількість платників саме у Пенсійний фонд – зменшиться. Зрозуміло, що тоді доведеться у великих масштабах дофінансовувати виплату пенсій, а це утворюватиме “діру” в бюджеті або змусить економити на інших програмах.

Накопичувальна пенсія більш вразлива до економічних криз, дійшли висновку у профільному комітеті. Натомість солідарна пенсія (чинна система) за часів кризи є більш стабільною. Для України, яка поки не здатна протистояти економічним викликам, – це проблема.

При виборі ненадійного НПФ (недержавного пенсійного фонду) можна залишитися без пенсії.

Для роботи накопичувальної системи в Україні створять нові органи, серед яких Пенсійне казначейство. Його роботу потрібно буде дофінансовувати з держбюджету впродовж перших 2 років. Це також створює додатковий тиск на держбюджет. 

Як відкрити пенсійний рахунок

Для цього потрібні лиш паспорт та ідентифікаційний номер платника податків. У Фонді ви зазначаєте з якою періодичністю та які розміри внесків робитимете. Це можна міняти. Потім потрібно робити онлайн-перекази грошей чи через каси банків. Оформити рахунок можна і на когось з родини і тоді виступати вкладником.