Майбутні пенсіонери, а також ті, хто вже отримує пенсію, постійно стикаються з проблемою підрахунку страхового стажу. Дізнатися, яким він є, нескладно. Набагато складніше – довести усі свої місяці і роки трудової діяльності.
ВВС News Україна зібрала інформацію про те, що треба знати і що робити, аби встановити свій страховий стаж і домогтися якомога більшої пенсії.
Що таке страховий стаж і чому він важливий
Страховий стаж – це період, впродовж якого ви чи хтось замість вас (наприклад, учбовий заклад, роботодавець) сплачував страхові внески до Пенсійного фонду України.
Поняття страховий стаж з’явилося в Україні у 2004 році. До цього стаж називався трудовим. Трудовий стаж – це той період роботи, що підтверджується записами у трудовій книжці або іншими документами, а не сплаченими страховими внесками, як це є зараз.
Для нарахування пенсій тепер важливим є тільки страховий стаж. Але оскільки відповідний закон “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” діє лише із 2004 року, то законодавці встановили, що увесь трудовий стаж, який людина мала до 2004 року, автоматично перетворився у страховий.
Усі дані про сплачені внески, починаючи із 2004 року, внесені у Державний реєстр загальнообов’язкового державного соціального страхування. Через це, починаючи з 1 січня 2004 року, для підтвердження стажу фактично трудова книжка не потрібна, бо вся інформація про працівника є у цьому реєстрі, до якого має доступ Пенсійний фонд України.
Може бути ситуація, коли людина працює, але роботодавець не сплачує за неї страхові внески. Такі місяці чи роки роботи не врахують у стаж, коли настане час отримувати пенсію. Усі інші роки до 2004 року рахуватимуться за трудовою книжкою та іншими документами.
Подивіться у трудову книжку
Тому найперша порада – перевірте, чи сплачує ваш роботодавець внески за вас. Бо від цього напряму залежить не лише розмір пенсії, але й чи взагалі вам вистачить встановлених законодавством років страхового стажу для отримання пенсії. Про це – згодом.
Зазирніть також у трудову книжку. Кожен працівник має право цікавитися веденням книжки у відділі кадрів чи у бухгалтера. Це особливо важливо для тих, хто почав трудову діяльність до 2004 року і кому трудовий стаж буде зарахований як страховий.
Вивчіть усі записи у трудовій книжці. Чи збігаються вони із вашою реальною трудовою діяльністю, чи немає там виправлень?
Якщо є, важливо якомога швидше звернутися до ваших нинішніх чи колишніх роботодавців, аби вони надали офіційний документ про те, коли і на якій посаді ви працювали. Бо навіть незначне виправлення у трудовій книжці (наприклад, у даті наказу про зарахування вас на роботу) може призвести до того, що вам не зарахують увесь час роботи на цьому місці і доведеться пройти довгий шлях, щоб довести свою трудову діяльність.
Як перевірити страховий стаж
Перевірити свій стаж можна кількома способами.
Це можна зробити через інтернет – на порталі електронних послуг Пенсійного фонду, але спочатку слід пройти реєстрацію. Щоб користуватися цим порталом, треба або створити свій електронний підпис, або отримати реєстраційний код у відділенні Пенсійного фонду. І для цього треба туди прийти.
Досвід показує, що уся ця процедура досить непроста не лише для людей старшого віку, але й для молодших.
Крім того, у багатьох відділеннях Пенсійного фонду встановлені “інформаційні кіоски”. Але отримати інформацію звідти можна лише, маючи Свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яке має видавати роботодавець. Пристрій зчитує штрих-код з цієї посвідки і за декілька секунд демонструє потрібну інформацію на екрані.
Але, мабуть, найпростішим способом є звернення до інспектора Пенсійного фонду, який має доступ до порталу, і може за кілька хвилин видрукувати інформацію про ваш стаж. Обов’язково треба мати паспорт та ідентифікаційний код платника податків. Ви також зможете поставити працівникові фонду питання, в тому числі про те, чи платить (платив) ваш роботодавець за вас страхові внески.
У довідці буде повна інформація про сплату страхового внеску та кількість років, місяців і днів страхового стажу на момент звернення.
Що входить до страхового стажу
Перелік періодів трудової діяльності, що входять до стажу, визначається законом “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”:
- трудовий стаж до 1 січня 2004 року (який перетворився у страховий)
- періоди навчання у вищих, середніх, спеціальних закладах, в училищах, на курсах підготовки кадрів, підвищення кваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі з денною формою навчання до 1 січня 2004 року.
- з 1 січня 2004 року – офіційна робота, але за умови сплати страхових внесків.
- служба в армії
- перебування на фронті чи участь у бойових діях
- догляд за дитиною до 3-х років
- догляд за інвалідом I групи, за дитиною-інвалідом до 16-ти років
- перебування на обліку в Центрі зайнятості
Звісно, для включення до страхового стажу цих видів діяльності потрібні документи, що їх підтверджують.
Той, хто працює не на повну ставку, має право на те, щоб страховий стаж включав повний місяць, а не половину чи чверть місяця. Але це буде можливим лише за умови, якщо страховий внесок буде не меншим, ніж мінімальний. А для цього не повинна бути меншою, ніж мінімальна зарплата в Україні, місячна платня такого працівника у тому чи іншому році.