Їжа по талонах? У Зеленського заговорили про запровадження “продуктових карток”: як це може працювати

В Україні на тлі різкого подорожчання продуктів задумалися про запровадження цільової підтримки для малозабезпечених на кшталт “продуктових чеків” або, як їх звичніше називати у країнах екс-СРСР, “продуктових карток”.

Проте йдеться про систему, схожу на ту, що діє в США, а не про радянські “талони на продукти”. У Штатах гроші на продукти видають на пластикові картки. А в нашій країні програму можуть реалізувати за допомогою Дія – за принципом єПідтримки.

Про це повідомляє obozrevatel, пише Твоя Львівщина.

Таку ініціативу розглядають в Офісі президента, заявив ВВС радник Володимира Зеленського з економічних питань Олег Устенко. Експерти вважають, що “продуктові чеки” – цілком реальна альтернатива державному регулюванню цін.

Варіант “продуктових чеків” розглядають через те, що адресна допомога завжди ефективніша, ніж загальне регулювання. Коли держава втручається в роботу ринку лише точково, і бізнес, і бюджет зазнають менших втрат.

“Насамперед мають отримати підтримку найбільш уразливі та незахищені верстви населення. Як? Варіанти будуть розглядатися. Це можуть бути і додаткові виплати для компенсації зростання цін, і введення food stamps у системі Дія – так званих “продуктових чеків”, як це практикується у США”, – заявив Устенко.

Він уточнив, що будь-які такі заходи повинні вводитися виключно “за потребою”. А колишній в.о. міністра економіки (2020 р.) Павло Кухта не виключив, що через подорожчання газу більш ніж у 6 разів на рік, “продуктові чеки” можуть з’явитися вже у 2022 році.

За словами Кухти, серед українських економістів ідею обговорюють вже давно, а 2022-й рік “ідеальний час, щоб нарешті перейти до справи”. У Центрі економічної стратегії (ЦЕС) теж вважають, що влада настав час діяти. Тим не менш, там пропонують інші можливості знизити ціни на їжу: від запровадження податкових пільг до збільшення соціальних виплат.

Така система нагадує дію програми єПідтримка із виплати “1000 грн за вакцинацію”. Адже ці гроші можна витрачати виключно на обмежений список товарів та послуг (квитки, книги, спорт тощо).

Механізм реалізується за допомогою спеціальних кодів торгових точок. Вони визначають, що саме продаються в магазині – продукти, книги, побутові товари і таке інше.

Але у випадку “продуктових талонів” виникає складність: супермаркети торгують не лише продуктами. Тому українській владі доведеться серйозно доопрацювати систему єПідтримки, щоб уникнути махінацій.

Джерело: news.obozrevatel