Медики зафіксували нові симптоми, які можуть супроводжувати коронавірусну хворобу. Результати дослідження учених із лабораторії оральної гістопатології факультету охорони здоров’я Бразильського університету були опубліковані у Міжнародному журналі інфекційних хвороб.
Виявилося, що коронавірус може спричиняти ураження ротової порожнини. У хворого може зникнути смак, виникнути кандидоз, точкові крововиливи. Окрім того, можливі запальні процеси та виразки на язиці та слизових оболонках.
Вперше такі симптоми були виявлені в кінці березня у 67-річного чоловіка на 24-й день після звернення в лікарню з COVID-19. У чоловіка з’явилися плями на язиці, глибокі тріщини у роті та жовті виразки. Усі ці реакції майже повністю зникли через два тижні.
Медики вважають, що такі симптоми виникають на фоні ослаблення організму вірусом. Окрім того, це можуть бути побічні реакції на застосування певних ліків. У зв’язку з цим, стоматологи рекомендують включити у протокол лікування коронавірусної хвороби огляд ротової порожнини.
Нагадаємо, у травні медики повідомили, що коронавірус може вражати мозок і викликати у хворих дезорієнтацію, делірій або навіть певні ознаки зміненого психічного стану.
Ще один симптом був виявлений іспанськими вченими – було названо п’ять видів висипки на тілі в пацієнтів з діагнозом Covid-19. Про це пише ВПС.
За словами медиків, висип найчастіше з’являвся у молодих людей і тривав кілька днів. Нерідко він проявлявся як червоні точки на тілі, схожі на вітряну віспу. Але дослідники були вкрай здивовані, коли відкрили так багато різновидів висипу в пацієнтів з Covid-19. Варто підкреслити, що висип на цю мить не входить до списку симптомів коронавірусу.
Так, було зафіксовано багато випадків так званого пальця Covid – цей висип з’являвся на пальцях ніг у пацієнтів з Covid-19, навіть якщо інших симптомів хвороби немає. Але керівник дослідження доктор Ігнасіо Гарсія-Доваль заявив, що найпоширенішою формою висипки при Covid-19 була макулопаппілярний висип, який піднімається над рівнем шкіри, що нерідко визначається на дотик. Має плоску або куполоподібну поверхню. Він найчастіше з’являвся на торсі пацієнтів.
“Дивно було бачити кілька різних висипань, і деякі з них доволі специфічні. Зазвичай висип проявляється після респіраторної прояви хвороби, тому цей симптом не підходить для діагностики Covid-19”, – говорить Гарсіа-Доваль.
Він підкреслив, що всі досліджувані пацієнти вже перебували в лікарні та мали респіраторні симптоми.
“При Covid-19 висип і виразки на шкірі було діагностовано в декількох відсотків госпіталізованих пацієнтів. Ми ще не знаємо ступеня зв’язку хвороби з висипом або точної причини, чому запалення виникають у деяких пацієнтів, але не в усіх”, – заявив Гед.