На Прикарпатті пошуковці у лісі знайшли архів УПА (фото та відео)

У лісі в поблизу гірського села Тисів , що неподалік міста Болехів Івано-Франківської області, було знайдено архів Української Повстанської Армії.

Про це інформує Твоя Львівщина посилаючись на сайти Історична Правда та Суспільне Карпати.

Документи понад 70 років пролежали під землею у ящику з-під кулеметних дисків. На нього з допомогою металошукача натрапили представники пошуково-історичного клубу “Тустань”.

“Він був на глибині, стояв вертикально, що свідчить – був захований, а не закинутий”, – розповів голова первинної організації клубу “Тустань” Віктор Савчук.


Світлину взято з сайту “Історична правда”

У ящику виявили рукопис, брошури та посібник для військових “Бойовий статус піхоти”. Його серед документів розпізнав історик Василь Тимків.

У місці, де знайшли архів, дослідники ведуть розкопки вже більше року. 1944 року там базувалася сотня УПА “Вікторія”.


Місцевий мешканець Микола Зварич пригадує розповіді свого діда, який будував для повстанців. За його словами, до 1946 року повстанці не будували криївок, а споруджували дерев’яні зимівки по типу стаєнь.
“Коли вже на повстанців почало полювати КДБ, тоді вони вже так робили бункери і зимівки, щоби зверху й сліду не було видно”, – зазначив Микола Зварич.


Інформації про сотню УПА “Вікторія” збереглося дуже мало. Пошуковці по крихтах збирають факти про військовий підрозділ.

Вивчати самотужки документи дослідники не бралися – вони дуже крихкі. Все знайдене передали в Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби ім. Степана Бандери.


Відео – канал 402

Наукова співробітниця Анна Чорній каже, що стан документів непоганий: “Ми замочуємо, даємо спочатку деякий термін, аби воно розмокло. Пізніше кожну сторінку окремо розділяємо, висушуємо або на спеціальному папері, або на склі. Інколи навіть використовуємо різного роду преси, аби сторінки розгорнути, випрямити, і згодом опрацьовуємо на рівні дослідження тексту”.


Сотню “Вікторія” створили в 1944-му році. Проіснувала вона майже рік, розповідає історик, завідувач історико-меморіального музею імені Степана Бандери Степан Лесів.

Він каже: “Для захисту оперативного штабу, який був створений для того, щоби відділи Української повстанської армії, вже тут сформовані, вишколені, могли перейти через лінію фронту й діяти вже у тилу – як вони говорили, у “запіллі” ворога. Для того і створений відділ “Вікторія”, який очолив один з інструкторів старшинської школи, уродженець села Забережжя, з-під міста Станиславова”.