“Зайві” діти: чому закривають набір в 10-11-ті класи

Уже в цьому році більшість шкіл України не зможуть брати на навчання старшокласників.

У країні йде процес поділу шкіл на три групи за західним зразком. Їх перетворюють в початкові (1-4 класи), гімназії (5-9 класи) та ліцеї (10-12 класи). Мета – відокремити молодшу, середню і старшу школи один від одного.

Більшість загальноосвітніх шкіл стануть гімназіями, і тільки мала частина з них отримає статус ліцею і право давати старшокласникам профільну освіту. За деякими даними, вчитися в старших класах можна буде лише в чверті шкіл з нині існуючих, а може, і того менше.

Реформу запланували ще за попередньої влади – в 2017 році. А впроваджують відповідно до прийнятої в минулому році нової редакції Закону “Про повну загальну середню освіту”.

Задумка полягає в тому, щоб перетворити ліцеї в подобу High school (вища школа), яка на Заході є окремим навчальним закладом. Передбачається, що ті, кому не вистачить місць у ліцеях, надійдуть в “професійні коледжі” (колишні технікуми і ПТУ) – навчатися “робочим” професіями.

Таким чином, дітям після 9-го класу доведеться заново вступати в ПТУ або ліцеї.

“2022-2024 роки стануть пілотними. Створюється робоча група, яка працює над тим, щоб програму, яка розрахована на три роки, включаючи профільне навчання, проходити за два роки. В майбутньому (з 2027) планується академічне навчання та професійний. Чіткого розподілу ще немає, і воно обговорюється.”, – говорить Співаковський.

Незважаючи на те, що процес як би запланований поступовий, школи у багатьох містах (в тому числі і в Києві) вже поставили батьків перед фактом, що з цього року учнів в 10-11 класи не набирають. Частина шкіл не прийме старшокласників на навчання вже у вересні. Батьки б’ють на сполох: мовляв, місць в привілейованих ліцеях на всіх старшокласників може не вистачити.

Для Києва така новація може обернутися справжньою катастрофою: школи столиці традиційно і так переповнені, особливо в спальних районах. В тому числі і ті, які стають ліцеями. Потрапити в них учням з гімназій буде дуже складно – там і своїх школярів вистачає. До того ж, в гімназіях і ліцеях – різні програми навчання, до яких випускнику гімназії може бути складно пристосуватися.  

В результаті столичним 9-класникам доведеться “стукати” і буквально проситися до всіх можливих навчальні заклади, щоб їх взяли туди “довчитися”.

Але ще гірше ситуація в регіонах. В законі є пряма норма про те, що якщо в населеному пункті менше 50 тисяч жителів, то там ліцеї не відкриваються. Також ліцеї НЕ будуть відкриватися, якщо в них не набереться мінімум 4 десятих класу.